Lyle Lovett x 20

Klipp som vart och ett verifierar vikten av att infinna sig på Göta Lejon i Stockholm den 27 augusti.
Med raffinerade känslospröt, underfundig humor, ett oupphörligen fascinerande låtskrivande och låttolkande samt, åtminstone i många år, americana-sfärens högsta hår är Lyle Lovett den hästhandlande men icke desto mindre intellektuelle Texas-croonern som länkar tillbaka till mästare á la Townes Van Zandt och Guy Clark.
Egentligen är han ingen arketypisk countrysångare, snarare en folktrubadur vars rotsystem lika självklart hänvisar till gospel, jazz, blues, soul och singer-songwriter som till Willie Nelson.
Den 27 augusti gör den gänglige Klein-gentlemannen sin första spelning i Sverige på drygt femton år då han intar Göta Lejons scen i Stockholm. Med andra ord anledning att fira med tjugo klipp som vart och ett verifierar vikten av att infinna sig på nämnda spelning.
Closing Time
med Nanci Griffith, sent sjuttiotal [innan någon av dem slagit igenom]
This Old Porch
live, 1987 ca
Walk Through the Bottomland
med Emmylou Harris, 1988
You Can’t Resist It
med Leo Kottke, 1988
If I Had a Boat
med presentation av John Prine, 1989
What Do You Do
med Francine Reed, 1989
Creeps Like Me
live, 1990 ca
Friend of the Devil
Grateful Dead-cover, 1991
North Dakota
med Rickie Lee Jones, ca 1992
Farther Down the Line
med Willie Nelson (och Ringo på trummor), 1993
Funny How Time Slips Away
Willie Nelson-cover med Al Green (och Billy Preston på orgel), 1994
Lungs
Townes Van Zandt-cover med Steve Earle, 1997
You’ve Got a Friend in Me
Randy Newman-cover med låtskrivaren själv, 2004
Church
live, 2004
South Texas Girl
musikvideo, 2007 [lyssna gärna även på hela versionen som inkluderar intro/outro från Guy Clark]
Don’t Cry a Tear
musikvideo, 2008
My Baby Don’t Tolerate
med John Hiatt, Joe Ely och Guy Clark, 2008
White Freightliner Blues
Townes Van Zandt-cover, 2012
Step Inside This House
Guy Clark-cover, 2015
Pants is Overrated
live, 2022
+ BONUS
Kieran »Four Tet« Hebden och William Tyler, för många bekant som gitarrist i exempelvis Silver Jews och Lambchop, släppte nyligen en lång, instrumental och föredömligt frisinnad tolkning på Lyle Lovetts »If I Had a Boat«. William Tyler spelar för övrigt i Göteborg (Pustervik) 11 juni och Stockholm (Kollektivet Livet) 12 juni.
Relaterat
